All posts tagged etkileşimli tahta

Fatih Projesi Etkileşimli ( Akıllı ) Tahta Yazılımı : Antropi

Vestel; ilk parti etkileşimli tahta dağıtımı yaparken içerisine uluslararası üne sahip akıllı tahta uygulamaları koydu. Bu uygulamalar öğretmenlerin özellikle PDF ve MS Office dökümanları üzerinde kolaylıkla işlem yapmasına imkan veriyordu. Zaten bir çok gelişmiş ülkede kullanılan artık rüştünü çoktan ispat etmiş bu yazılımları henüz dağıtılan ve dağtılacak etkileşimli tahtalarda da beklerken maalesef ilginç bir şekilde adını bile duymadığımız bir yazılım karşımızda : Antropi Teach.

Biraz araştırınca yazılımın bir Türk şirkete ait olduğunu öğrendim. Buna keşke sevinecek kadar iyi bir yazılım karşımızda olsa idi…

Kullanımına ait problemler ve ihtiyaca yanıt vermeyeceğine dair tespitlerimize ilerde yer vereceğiz.

Programı indirmek için : Fatih Projesi Etkileşimli Tahta Yazılımı İndir

Yazılımı merak edenler için kullanıma dair video

Top

Fatih Projesi Etkileşimli Tahta kullanım yönergeleri

İNTERAKTİF AKILLI TAHTALARA İLİŞKİN KULLANIM YÖNERGELERİ

 • Her türlü servis gereksiniminde, ilk olarak Vestel Çağrı merkezinin ücretsiz 0 800 219 0 123 telefonuna bildirim yapılması, yetkili servislere direk olarak ulaşıldığında, arıza sistem üzerinden kayda alınmamakta, garanti ve çözüm süreçlerinin takibinde zorluklar yaşanabilmektedir.
 • Etkileşimli Tahtaların güneş ışığından etkilenmemesi için gerekli önlemlerin alınması, direk güneş ışığı gelmesi tahtaların dokunmatik özelliğini olumsuz etkileyebilmektedir.
 • Etkileşimli Tahtaların arka kısmına su ve nem gelmemesine özen gösterilmesi, bunun için gerekli önlemleri alınması, Etkileşimli Tahta ürünün üzerine ağır cisimler koyulmaması, ekran oldukça hassastır ve de zarar görebilir.
 • Etkileşimli Tahta çerçeve üzerine çıkılmaması, çerçevenin sarsılmaması, ateşle yaklaşılmaması, Etkileşimli Tahta ürününün korunması için öğrencilerin bilgilendirilmesi ve gerekli durumlarda uyarılması.

MEKANİK İLE ALAKALI BİLİNMESİ GEREKENLER

 • Etkileşimli Tahta ekranın hafif nemli bir bezle günlük olarak silinmesi, tahtada biriken toz, hem dokunmatik ekranın hem de bilgisayar bileşenlerinin çalışmasını olumsuz etkilemektedir. Temizlik sırasında sistemin açık olmaması, kurumadan da çalıştırılmaması gerekmektedir.
 • Etkileşimli Tahta ve ekran yüzeylerinin kimyasal kullanmadan temizlenmesi, VESTEL Kullanma kılavuzunda yazanlar dışındaki maddeler cam yüzeye zarar verebilmektedir.
 • Etkileşimli Tahtanın alt kısmındaki kanallarda tebeşir, kalem vb. kalmamasına dikkat edilmesi, burada kalan tebeşirler tahtanın raydan çıkmasına sebep olabilmektedir.
 • Etkileşimli Tahta ekran ve yeşil / beyaz tahta yüzeylerinin çizilmemesine dikkat edilmesi, sert ve sivri maddelerle tahtayı kullanmayınız.
 • Etkileşimli Tahta çerçevesine çeşitli yönlerden baskı gelmemesine dikkat edilmesi, herhangi bir nedenle açıkta kalan kablolar varsa, bunların düzenlenmesi için gerekli önlemlerin alınması, hatalı montaj söz konusu ise Vestel Çağrı Merkezinin ücret 0 800 219 0 123 telefonuna bildirim bırakılması.
 • Etkileşimli Tahta üzerinde yer alan kayan tahtanın kapatılması sırasında aşırı kuvvet uygulanmaması, özellikle arada sıkışan nesneler olması durumunda tahta mekaniği zarar görebilmektedir.
 • Etkileşimli Tahtanın kilit ve tutamaç kullanımında dikkatli olunması, öğrencilerin bu parçalara müdahale etmemesi konusundagerekli önlemlerin alınması.
 • Beyaz tahtada kullanılan silgi ile yeşil tahtanın silinmemesi, beyaz tahta üzerine asetat (çıkmayan) kalem ile yazı yazılmaması, beyaz tahta açık konumda iken, beyaz tahta kilidinin kilitli konumda bırakılmaması, aksi taktirde kilit deforme olabilir.

YAZILIM İLE ALAKALI YÖNERGELER

 • Etkileşimli Tahta bilgisayarına lisanssız veya korsan yazılımların kurulmaması, öğrencilerin kurmaması içinde gerekli uyarıları ve önlemlerin alınması, etkileşimli Tahta bilgisayarına ait parolaların öğrencilerle paylaşılmaması, Etkileşimli Tahta bilgisayar sabit diskinde yedekleme amacıyla kurulu gelen imajların silinmemesi, gerektiğinde bu imajlar kurtarma amacıyla kullanılacaktır.
 • Netsupport program şifresinin öğrenildiği ve öğrenciler tarafından kullanıldığı fark edildiğinde, VESTEL Kullanım Kılavuzunda yer alan yönergeler doğrultusunda şifrenin değiştirilmesi, etkileşimli Tahta ekranındaki “backlight” ayarını, güç yönetiminden etkisizleştirilmemesi, “backlight”ın otomatik olarak kapatılıyor olması panelin uzun ömürlü olmasını sağlayacak etkenlerden biridir.

DONANIMSAL TAVSİYELER

 • Etkileşimli Tahta bilgisayarının uygun şekilde kapatılması, Bilgisayar çalışırken fişinin prizden çıkarılması veya elektrik kesintileri sorunlara neden olabilmektedir.
 • Etkileşimli Tahta bilgisayarına USB bileşenleri takarken, USB portlarının zorlanmamasına dikkat edilmesi, öğretmen masasından gelen bağlantılarındoğru portlarda takılı olduğundan emin olunması, Etkileşimli Tahta bilgisayarı üzerinde yer alan antenin kırılmaması için gerekli önlemlerin alınması ve öğrencilerin uyarılması.

Orjinal Döküman ( Çıktı alabilirsiniz )

Top
Sayfa 1 / 1
Google+